Info
titul: Malé černé
autor: Mirka Zemanová
datum: 05.02.2007
Aktuality
Sušíte přikrývky na sluníčku ? Děláte dobře !
Oslovení dodavatelů
Nové textilní vlákno MELAMIN bylo zařazeno do evropské směrnice
Novinka na texsite.info
Řešení projektu Fashion school - 16-ti jazyčného výkladového slovníku se blíží do své poloviny. C...
Co se děje se symboly údržby?
Symboly údržby mají za sebou více jak půlstoletí používání zejména v Evropě. V novém tisíciletí z...

www.textil-info.cz

www.skolatextilu.cz

www.sotex.cz

www.texsite.info

Technické Muzeum v Brně

Malé černé

LBD neboli Little Black Dress proslavila hlavně herečka Audrey Hepburnová, kterou do nich oblékli ve filmu Snídani u Tiffanyho. Mnoho žen se do nich v tu chvíli okamžitě zamilovalo.

Tyto dnes již legendární šaty však nepocházely ze salonu Chanel, ale od Huberta de Givenchy. Dnes představují malé černé šaty nejen nadčasovou klasiku, ale i šarmantní model pro slavnostní události. Vyplatí se mít jedny v šatníku pro případ nečekaného pozvání na společenskou akci. Malé černé se hodí pro nespočet příležitostí. A jak vlastně vypadají šaty, které se mohou pyšnit titulem malé černé? Barva šatů je patrná již z názvu, označení „malé“ pak odkazuje k délce šatů, která může být těsně pod i nad kolena. Maximální délka je do půli lýtek, minimální dlaň nad kolena.
Nelze zapomínat, že se jedná o šaty, pro slavnostní příležitosti. Jejich střih je jednoduchý, často mají tyto šaty dlouhé rukávy. Stejně často však odhalují ramena. Látka, ze které jsou šaty stvořené, by měla být hladká a matná. Některé šaty však těží ze zajímavé kombinace lesklé a matné látky. Malé černé působí velmi prostě, ty původní postrádaly i aplikace a ozdoby. Módní návrháři tyto šaty milují a pravidelně je zařazují do svých kolekcí. Hrají si se střihy, aplikacemi, ozdobami a detaily. Lze tak vidět LBD se saténovou mašlí v pase, zajímavě řešeným hlubokým dekoltem či výstřihem na zádech, korálky, plisovanou lesklou sukní, aplikovanými květy, s průsvitnými částmi nebo pouzdrové LBD. Ideální je vlastnit jedny klasicky střižené malé černé a podle aktuální módy je vyladit pomocí doplňků. Elegantní a klasický vzhled LBD dotvoří šňůry perel, dlouhé černé rukavičky, klobouk a psaníčko. Luxusní vzhled jim pak propůjčí diamanty nebo alespoň štras, diadém a kožešinová štola. Kdo touží po trendy Chanel looku, zvolí k malým černým vysoké kožené kozačky, rukavičky bez prstů a hromadu bižuterie. Romantický vzhled zaručí krajky, páskové sandálky, květinové brože a čelenka. Moderní vzhled lze lehce vytvořit pomocí metalických doplňků.

A co se ještě nosí k těmto šatům? Boty musí být striktně černé, co se týče druhů, je na výběr. K malým černým padnou jak sandály na podpatku (v létě lze využít i ty na klínu), klasické černé lodičky (trendy jsou ty s kulatou špičkou), tak nižší jezdecké nebo nad kolena sahající kozačky pro neformálnější příležitosti. Šaty je nejlepší doplnit tělovými nebo černými punčochami, ale zvolit lze i vzorované černé punčocháče. Využití jistě najdou i nejrůznější bolerka, plédy, kožešinové límce, krátká paleta, elegantní pásky či široké stuhy a malé kabelky. Kdo s nákupem malých černých stále ještě naprosto zbytečně váhá, měl by popřemýšlet nad tím, že doba ženě připravuje jen málo příležitostí jak zazářit ve velké večerní róbě. Naopak dnešní ženu lze vidět spíše než na bále na večírku, v divadle či opeře, na slavnostních vernisážích, plesech nebo firemních akcích. Navíc malé černé si lze s vhodnými doplňky vzít i do práce. Vždy myslete na to, že vhodné oblečení je takové, které vyjadřuje úctu k dané události, ke všem přítomným a k sobě samé.

Vítejte na www.tzu.cz